AlışverişModa

Şal ve Eşarp Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Şal ve eşarp bayanların üst bedenlerini ve hatta bazen başlarını örtmek için giydikleri bir giyim parçasıdır. Farklı kültürlerde, bu giyimler aynı amaçlara hizmet etmektedir. Bununla beraber şal ve eşarp arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Peki, şal ve eşarp arasındaki farklar nelerdir?

Şal ve Eşarp Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Hanımların üst bedenlerini ve hatta bazen başlarını örtmek amacıyla giydikleri pek çok giysi vardır. Ayrı kültürlerde, bu giysiler benzer amaçlara hizmet etmelerine rağmen farklı isimlerle anılıyor. Bütün dünyada kadınların kullandığı şal, eşarp, şal, şal gibi ürünler bulunuyor. Görünüşte yaşanan benzerliklere rağmen, bir şal ile beraber atkı arasında bu makalede vurgulanacak olan ayrımlar bulunuyor.

Şal Nedir ve Eşarp ile Arasındaki Fark Nedir?

Şal, hem erkeklerin hem de hanımların omuzlarına gevşek bir şekilde giydiği temelinde bir kumaş olan giyim eşyasıdır. Başı kapatmak için kullanılıyor. Çoğunlukla dikdörtgen biçiminde olan yumuşak, uzun bir bezden oluşuyor. Keşmir şalları, Hindistan’ın Keşmir şehrinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan şalların en popüler olanlarıdır.

Keşmir’den gelmekte olan Pashmina şalları, yumuşaklığı ve sıcaklığı ile beraber dünyanın dört bir yanındaki kişiler tarafından seviliyor. Bu tür şallar keçi yününden yapılmıştır. Jamavar olan şallar, yünlü kumaş üzerine brokar desene sahip olduğundan dolayı süslemelidir. Shahtoosh şallar kuş tüyü kullanılıp yapıldığı için en pahalı şallar olarak kabul ediliyor.

Ayrı kültürlerdeki şallar geleneksel şekilde rahatlık ve sıcaklık amacıyla giyilirken, günümüzde çoğunlukla dini amaçlı giyiliyor Erkekler dışarı çıkarlarken sıcak tutmak amacıyla mont giyerken, ceketlerin uygunsuz şekilde göründüğü hanımların şallar iyi bir seçim oluyor. Şallar kısa yahut da uzun olabiliyor ve uzun şallar başını da örtmesini her daim sağlıyor.

Eşarp Nedir ve Şal ile Arasındaki Fark Nedir?

Eşarp, stil ve rahatlık amacıyla boyun ve omuzlara giyilen bir giysi için kullanılmakta olan bir terimdir. Bazı kültürlerde hanımlar dini nedenlerle de başlarını ve üstlerini fularlar ile beraber sararlar. İlk olarak insanların teri silmek yahut yüzlerini örtmek amacıyla yumuşak bir bez parçası kullanmaya başlamış oldukları döne antik Roma kentiydi. Bu eşarplar kısa vakitte kadınlar tarafından da kullanılmaya başlandı ve hanımlar için bir moda ifadesi haline geldi.

Bu eşarpların yapımında kullanılmakta olan kumaşlar pamuk, ipek ve hatta yünden oluşurdu. Soğuk iklimlerde yün atkı şekilde malzemesi iken, tozlu ve sıcak yerlerde pamuklu şekilde atkılar hanımlar tarafından tercih edilmektedir. Bütün dünyada Müslüman hanımların giydiği başörtüsü bir tür başörtüsüdür.

Şal ve Eşarp

Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şal ve eşarp arasında bazı farklar bulunuyor.

Bunları;

  • Şal, vücudun üst tarafını örtecek ve hatta bazen başını üşümeye karşı her daim koruyan uzun bir giysi için kullanılacak şekilde bir terimdir.
  • Kadınlar tarafından daha yoğun oranda kullanılmasına rağmen hem erkekler hem de kadınlar şal takıyor.
  • Şallar çoğunlukla yünden yapılıyor ve bir kıyafeti vurgulamak amacıyla veya namaz sırasında dini amaçlarla da her daim kullanılabilirler.
  • Eşarp, daha önce başın ve vücudun üstünü örtmek amacıyla tasarlanmış olsa da, çoğunlukla hanımlar tarafından moda ifadesi şekilde kullanılan yumuşak, ince şekilde kumaş parçasıdır.
  • Soğuk ülkelerde atkılar tümüyle yünden yapılır, fakat sıcak yerlerde pamuklu atkılar teri yüzlerden silmek amacıyla yapılır.
  • Eşarplar ise küçük olabiliyor ve aynı zamanda bandana veya başörtüsü olarak da biliniyor.
  • Müslüman hanımların yüzlerini örtmek için giymiş oldukları fulara başörtüsü adı veriliyor.

Şeklinde sıralamak mümkündür. Bu temel farklılıklar bazı zamanlar merak edilmektedir.

Şal ve Eşarp Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Eşarplar asil bir görünüm elde etmenize yardım ederken, şallar ise daha genç ve modern gösteriyor. Eşarbın her daim bir havası ve ağırlığı bulunuyorken, şal hanımları estetik, farklı ve hoş bir görüntüye ulaştırıyor. Şallar daha sportiftir, bağlama sitilleri açısından oldukça zengindir.

Bunun yanı sıra kaliteli bir eşarbın size sağlamış olduğu olumlu etki ise göz ardı edilemiyor. Temelinde her iki parçayı da istediğiniz günlerde her defasında kendinizi farklı hissetmek adın kullanabilirsiniz. Tesettür abiye kıyafetlerinizi şallar ile beraber tamamlarken, şık toplantıda eşarbın hem asil hem de gösterişli etkisinden yararlanmanız da mümkün oluyor.

Eşarp Modelleri ve Şal ile Arasındaki Farklar

Eşarp ve şal arasında pek çok farklılık bulunuyor. Kumaş kalitesi, desen farklılığı, renk dağılımı ve duruşu ile beraber, bu iki örtü arasında büyük ayrımlar ortaya çıkıyor. Tesettür giyim markaları, esasen sezon koleksiyonlarının yanı sıra, eşarp ve şal koleksiyonları ile de kadınların beğenisini kazanıyor. Sonbahar kış sezonunda beğenilmekte olan eşarp modelleri kadar, renk ve kumaş kalitesi ile beraber şal modelleri de kadınların ilgi odağı oluyor.

Eşarplar Nasıl Kullanılır?

Eşarplar, seneler boyu tesettür giyim kombinlerinde en çok tercih edilen bir örtü çeşididir. Geleneksel olan kültürün mirası olan eşarp, sezonlar boyunca yükselişini kaybetmemiştir. Şal kullanımının yaygınlaşması ile beraber eşarbın tahtını sallayamamıştır. Eşarbın kullanımı daha çok düz ve sade olan kıyafetlerimizin üstünde tercih edilmelidir. Desenli yahut renkli bir ipek eşarp minimal oldukça şık duracaktır.

Şallar Nasıl Kullanılır?

Şal son yıllarda genç kızlarımız arasında yaygınlaşmıştır. Şık duruşu kadınlar arasında şala olan ilgiyi artırmıştır. Çalışan kadınlar için ise şal, pratik kullanımı ve duruşu ile daha çok tercih ediliyor. Özellikle desenli ve çok renkli giyimde tek renk şallar tercih ediliyor. Eğer, şalınızın düzgün durmasını istiyorsanız, tok duruşlu şalları tercih etmelisiniz.

İpek Eşarp mı Yoksa Şal mı Daha Uygundur?

Kullanım olarak sizler kendinizi daha rahat hissediyorsanız seçmelisiniz. İpek eşarbın zarif duruşu yanında, şalın pise çok pratikliği ile sade görüntüsü, ikisi tercihi mekan ve kıyafetlerinize göre yapmanızı da sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu